Przegląd
images/logo1.jpg

            Szkolny Klub Odkrywców – Ścieżkami Pamięci działający w Kurowie, istnieje od 2000,roku najpierw przy gimnazjum, a obecnie przy szkole podstawowej. Należą do niego uczniowie, którzy interesują się historią, tematem wielokulturowości i zagadnieniami związanymi z przeszłością Kurowa i innych miejscowości naszej gminy. Założycielem i opiekunem klubu jest pani Hanna Żurkowska, która organizuje nasze spotkania po lekcjach we czwartki. Każdy z nas na spotkaniach klubu może zaprezentować swoje przemyślenia i wziąć udział w dyskusji nad zagadnieniem, które go interesuje. W tym roku szkolnym omawialiśmy tematy związane z II wojną światową, Holokaustem, prezentowaliśmy historie swoich rodzin oraz pamiątki związane z naszymi bliskimi. Wzięliśmy też udział w uroczystości uhonorowania mieszkańców naszej gminy Medalami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Lublinie.

            Ważną częścią naszej działalności jest skanowanie starych fotografii, które przenoszą pani Żurkowskiej mieszkańcy Kurowa i nasi koledzy i koleżanki z całej gminy. W tym roku, dzięki wytężonej pracy Konrada Przychodnia i Kacpra Tuzimka udało nam się zgromadzić ponad 200 zdjęć w wersji elektronicznej i mamy nadzieję, że nasz zbiór będzie stale się powiększał.

            W związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości, która przypada w 2018 roku, postanowiliśmy zorganizować jakieś przedsięwzięcie w celu uczenia tego ważnego wydarzenia. Po burzliwej dyskusji na spotkaniu w listopadzie 2017 roku przyjęliśmy do realizacji projekt zatytułowany: „WOLNI- BIAŁO-CZERWONI 2018”. My członkowie Klubu Odkrywców już wykonaliśmy zdjęcie z flagą na jednym z czwartkowych zebrań, a nasi przedstawiciele sponad 100 uczestnikami gminnej imprezy ,,Kurowski kociołek”. Teraz zapraszamy wszystkich do udziału w naszym przedsięwzięciu, które może w nietypowy, ale wspólny, uczci dzień 11 Listopada 1918 roku, kiedy Polacy okazywali radość z odzyskanej wolności za pomocą barw narodowych. Prosimy mieszkańców naszej gminy, stowarzyszenia, instytucje, szkoły i przedszkola o wykonanie zdjęcia z flagą biało-czerwoną, która jest symbolem naszej niepodległości. Fotografia mogła by być wykonana przez rodzinę w czasie ważnej uroczystości lub na tle domu; przez pracowników, grupę przyjaciół; uczniów szkół i przedszkoli; mieszkańców bloku lub ulicy , sołectwa lub miejscowości, grup działających razem w jakimś celu lub indywidualnie. Ważne jest, aby była na tym zdjęciu zaprezentowana godnie biało- czerwona flaga. Chcielibyśmy zgromadzić jak najwięcej zdjęć z całej gminy, aby w ten sposób powstał ALBUM NIEPODLEGŁOŚCI 2018, który mamy nadzieję zaprezentować na stronie internetowej naszej szkoły oraz na uroczystych obchodach w listopadzie 2018 roku.

            Zdjęcia prosimy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście do pani Hanny Żurkowskiej w Szkole Podstawowej w Kurowie ul. Lubelska 16, tel. 81- 8808814 . My członkowie Klubu możemy również służyć pomocą w wykonaniu i przekazaniu zdjęcia.