"Ziemio śpiewem skowronków karmiona..."

To nasze korzenie

Wokół nas pola, lasy, łąki, jeziora...
Czy dostrzegamy piękno przyrody, czy czujemy z nią związek?
W takim otoczeniu żyli i żyją ludzie tworzący kulturę wsi – kultywując obrzędy związane ze zmianami pór roku, tradycjami religijnymi i sferą obyczajowości. To także dawna, zgoła inna, architektura, ubiór i pokarmy.

Dn. 29.03.2023 uczestniczyliśmy w spotkaniu pod hasłem "Motywy ludowe w kulturze polskiej”. Naszymi gośćmi byli: wójt gminy Kurów pan Arkadiusz Małecki, sekretarz gminy Kurów pani Natalia Żurkowska, przewodnicząca Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pani Halina Jankiewicz.
Uroczystość rozpoczęliśmy od wręczenia nagród i dyplomów w konkursie "Mistrz ortografii” dla klas IV- V i konkursów: "Grzegorz Mendel" (wiedzy), "Jak zapobiegać AIDS?" (teoretyczny) oraz "Jak zapobiegać AIDS?" (plastyczny).

Z kolei elementy tzw. ludowości w literaturze polskiej zaprezentowała grupa teatralna "Kapitol" i uczniowie z kl. IV-VI. Przedstawienie osnute było wokół twórczości Jana Pocka – "najwybitniejszego w dziejach polskiej literatury poety chłopskiego” (za: dr hab. prof. nadzw. Katarzyną Smyk z UMCS).
Recytowane utwory i prezentowane sceny ukazywały piękno życia na wsi związane głównie z przyrodą, ale także przywiązanie do podstawowych wartości, jakimi są dom, rodzina, Ojczyzna. Nie zabrakło również odniesienia do sfery duchowej – ludzkich uczuć - miłości, rozpaczy po stracie ukochanej osoby, współczucia innych w trudnych chwilach życia.

Punkt kulminacyjny spotkania stanowił występ zespołu "Biały Kur”, który zatańczył krakowiaka i zaśpiewał piosenki z okolicy Krakowa oraz z regionu Lubelszczyzny.
Stroje członków zespołu podkreślały charakter prezentacji przybliżającej tradycje wsi, jej kulturę i obyczajowość. Rytmiczność utworów pobudziła w publiczności pozytywne emocje.

Pola, lasy, łąki, jeziora ...ludzie.
Poczuj związek z życiem, które nie skupia się wokół telefonu, komputera...

Anna Chołaj