Dn. 01.06.23 r. klasy VIIa i VIIb uczestniczyły w wycieczce przedmiotowej dotyczącej miejsc związanych z życiem i twórczością Jana Kochanowskiego.
Jako pierwsze odwiedziliśmy miasto, w którym pochowany jest poeta, czyli Zwoleń. W Muzeum Regionalnym zapoznaliśmy się z drzewem genealogicznym rodu Jana.

Następnie obejrzeliśmy pamiątki ufundowane przez jego rodzinę- ornaty i monstrancje – przekazane parafii. Najważniejszym punktem było zwiedzanie krypty w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego, gdzie pochowany jest Mistrz z Czarnolasu. Obejrzeliśmy również kaplicę poświęconą Kochanowskiemu ze słynnym marmurowym epitafium, które stanowiło wzór dla artystów – odtwórców wizerunku poety. Następnie udaliśmy się do Czarnolasu, gdzie znajduje się Muzeum Jana Kochanowskiego. Obejrzeliśmy autentyczne przedmioty pochodzące z dworu twórcy – żelazne drzwi z herbem Korwin i fotel kryty kurdybanem. Poszczególne sale w Muzeum przybliżały nam kolejne etapy życia Kochanowskiego- czas nauki i podróży, okres pobytu na dworach (m.in. w funkcji sekretarza króla Zygmunta Augusta) i czas rozkwitu życia rodzinnego w Czarnolesie. Pan przewodnik przybliżył nam biografię i twórczość Kochanowskiego, przytaczając również informacje zaczerpnięte z najnowszych badań naukowych. 

Spacerując po parku, obejrzeliśmy miejsce upamiętniające słynną lipę oraz przysiedliśmy na kamieniu, na którym ponoć tworzył Kochanowski. Legenda głosi, że kto na nim usiądzie, stanie się sławnym poetą, a jeśli nie ... będzie miał przynajmniej dobre oceny z języka polskiego. Czego życzę wszystkim uczestnikom wycieczki!

Anna Chołaj