Wykonano dzięki współfinansowaniu:

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie

 

 

Działania z zakresu edukacji ekologicznej

realizowane od 1 marca do 30 czerwca 2013 roku

przez Szkołę Podstawową w Kurowie finansowane prze

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie i Urząd Gminy w Kurowie

   Jednym z podstawowych zadań naszej szkoły jest szeroko pojęta edukacja ekologiczna krzewiona wśród społeczności szkolnej o charakterze środowiskowymi nie tylko. Chcemy, aby ta edukacja wpływała na poziom świadomości i kultury ekologicznej dzieci , młodzieży i lokalnego społeczeństwa.   Podejmując różnorodne formy działań proekologicznych na terenie szkoły i naszej gminy pragniemy zaszczepić we wszystkich te idee.

Do działań   organizowanych przez szkołę zaliczamy : akcje środowiskowe, konkursy szkolne i pozaszkolne, imprezy edukacyjno-rozrywkowe o zasięgu gminnym , powiatowym i wojewódzkim, zajęcia pozalekcyjne SKLOP.

Dzięki dotacji z WFOŚiGW w Lublinie i z Urzędu Gminy w Kurowie mogliśmy zapewnić uczniom edukację ekologiczną poprzez różne formy jej realizacji, za co serdecznie dziękujemy.

Działania ekologiczo-przyrodnicze realizowane były na terenie szkoły pod kierunkiem opiekunek (nauczycielek przyrody) Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody. W działania najbardziej zaangażowani byli członkowie Szkolnego Koła LOP z klas IV-VI. Do koła w bieżącym roku należało 65 uczniów.

         Edukacja ekologiczna w ramach działań „Szkoła przyjazna środowisku” realizowana była poprzez następujące zadania:

  • przeprowadzono konkursy wiedzy przyrodniczo-ekologicznej
  • przeprowadzono konkursy plastyczne i literacki

Uczniowie należący do Szkolnego Koła LOP włączyli się w akcję profilaktyczną poświęconą zdrowemu stylowi życia poprzez prezentację i degustację potraw, zorganizowanie konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia dla klas IV – VI.

Wszyscy zwycięzcy i wyróżnieni powyższych konkursów otrzymali nagrody książkowe, rzeczowe oraz dyplomy.

  • W ramach działania ekologicznego odbyły się jednodniowe Warsztaty Edukacyjne. Dnia 7 czerwca 2013r. 30 członków Szkolnego Koła LOP wzięło udział w warsztatach ekologicznych, na terenie Poleskiego Parku Narodowego. Pierwszym punktem zwiedzania był Ośrodek Dydaktyczno-Administracyjny PPN w Urszulinie. Podczas pobytu w tym ośrodku uczniowie oglądali film poświęcony przyrodzie PPN, w szczególny sposób pozwolił on zgłębić tajemnice bagien i torfowisk. W „Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego” uczniowie mogli oglądać przebywające od września do maja, małe żółwie błotne. Niezapomnianą lekcją przyrody był również spacer po Ogrodzie Dydaktycznym otaczającym Ośrodek Dydaktyczno-Administracyjny PPN. Uczniowie zobaczyli łąkę kwietną, oczka wodne z roślinnością wodną, szuwarową i torfowiskową oraz podziwiali najciekawsze gatunki flory. Potem uczestnicy warsztatów udali się na jedną z 5 ścieżek przyrodniczych „Dąb Dominik” (długość ścieżki ok. 3,5 km.). Ścieżka prowadzi przez różne typy lasów (grąd niski, ols, bór bagienny) do zarastającego jeziora Moszne. Spacerując ścieżką uczniowie poznali interesujące gatunki borealne takie jak: wierzba lapońska, brzoza niska, rosiczka okrągłolistna oraz torfowisko przejściowe wytworzone na ple. Następnym punktem zwiedzania był Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Załuczu Starym. Uczniowie poznali zgromadzone zbiory na które składa się szereg eksponatów podzielonych na 5 działów tematycznych: geograficznych, archeologicznych, historycznych, etnograficznych i przyrodniczych.

Dzięki takiej prezentacji poznali bogatą historię, jak też przyrodę i dziedzictwo kulturowe rejonu Poleskiego Parku Narodowego.