Start
      Dziennik
   Zastępstwa
images/n1.png

Coroczną tradycją Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody w naszej szkole jest organizowanie wycieczek dla uczniów o zainteresowaniach przyrodniczych. Jest to możliwe dzięki częściowej refundacji kosztów z projektu ekologicznego w ramach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Udział w tej refundacji ma Urząd Gminy w Kurowie. Bardzo dziękujemy tym instytucjom za umożliwienie naszym uczniom tańszego zwiedzania.

W tym roku postanowiłyśmy zorganizować dwudniową wycieczkę do Białowieskiego Parku Narodowego. Dzięki sugestiom przewodnika, połączyliśmy elementy przyrodnicze z kulturowymi, religijnymi oraz historycznymi. Udaliśmy się przecież w tereny nad Bugiem, gdzie stykają się trzy kultury i trzy wyznania. Obok siebie zgodnie żyją prawosławni, katolicy i muzułmanie.

 

I Dzień

Pogoda dopisała, humory też. W drodze do Białowieskiego Parku Narodowego, zatrzymaliśmy się w Drohiczynie, pierwszej stolicy Podlasia. Zwiedzaliśmy Muzeum Kajakarstwa(jedyne w Polsce) i starych motocykli. Następnie podjechaliśmy do Grabarki.

Święta Góra Grabarka to miejsce, gdzie od stuleci podążają prawosławni pielgrzymi. Jej najstarsze dzieje nie są znane. Góra zasłynęła w 1710r., kiedy epidemia cholery szalała na terenach Podlasia. W tym czasie pewnemu starcowi we śnie zostało objawione, że ratunek można znaleźć na pobliskim wzgórzu. Wierni poszli za głosem Bożym, przynosząc ze sobą krzyże. Z modlitwą obmywali się i pili wodę ze źródełka. Według kroniki siemiatyckiej parafii ratunek od choroby znalazło wówczas ok. 10 tys. ludzi. W podzięce Bogu za cud zbudowano na tym miejscu drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego. Cerkiew przebudowywana, remontowana, upiększa­na dotrwała do 1990r, kiedy to podpalona spłonęła doszczętnie. Nowa cerkiew została wyświęcona w 1998r. Jest już murowana.

W 1947r. na Świętej Górze powstał prawosławny żeński klasztor św. Marty i Marii. Od tej pory historia Góry jest nieodłączna od dziejów klasztoru. Siostry modlą się i opiekują się tym świętym miejscem.

Od 2000r na Świętej Górze znajduje się Iwierska Ikona Matki Bożej napisana na Świętej Górze Atos, podarowana na pamiątkę 2000 lat chrześcijaństwa.

Od setek lat ludzie przychodzą tu z prośbą i modlitwą o pomoc. Zostawiają swoje krzyże, pod którymi kryją się ich osobiste troski, smutki i radości. Przychodzą, aby tu znaleźć ukojenie, radość, pociechę i wzmocnienie.

Najbardziej liczne pielgrzymki przybywają na Świętą Górę na święto Przemienienia Pańskiego (18/19 sierpnia), ale wierni, piel­grzymi i turyści docierają tu przez cały rok.

Głównym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Białowieskiego Parku Narodowego. Pierwszego dnia byliśmy w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym, szliśmy ścieżką edukacyjną „Żebra żubra”do punktu docelowego-rezerwatu pokazowego żubrów, gdzie w rzeczywistości mogliśmy podziwiać nie tylko żubry. Nie udało się zobaczyć rysia, ani łosia, ale za to wilk pozował do zdjęć, jak najlepszy model.

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym polskim parkiem narodowym. Jego zalążkiem było leśnictwo „Rezerwat" utworzone w 1921 r. Leśnictwo przekształcono w 1932 r. w „Park Narodowy w Białowieży", który restytuowano w 1947 r. jako Białowieski Park Narodowy.

W 1977 r. Białowieski Park Narodowy został włączony do sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO, natomiast dwa lata później wpisany, jako jedyny polski obiekt przyrodniczy, na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości. W 1996 r. jego obszar powiększono do 10 517 ha. Obecnie 5726 ha powierzchni parku objętych jest ochroną ścisłą. W 1997 r. BPN jako pierwszy park narodowy w Polsce, został wyróżniony Dyplomem Europy. Decyzją komitetu Światowego Dziedzictwa- 23.06.2014 r. cały obszar Puszczy Białowieskiej po obu stronach granicy białorusko-polskiej został wpisany na listę obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tym samym Puszcza Białowieska została zaliczona od skarbów ludzkości, zajmując zaszczytne miejsce obok takich przyrodniczych cudów jak Himalaje czy Wyspa Wielkanocna.

Park jest położony w centralnej części Puszczy Białowieskiej. Chroni ostatnie na niżu Europy lasy naturalne o charakterze pierwotnym, zachowane w strefie lasów liściastych i mieszanych. Cechami tego typu lasów są: wielowiekowość, wielogatunkowość, zróżnicowana struktura przestrzenna oraz obecność wszystkich stadiów rozwojowych drzew, w tym drzew martwych i rozkładających się.

Rezerwat Pokazowy Żubrów

Wizyta w rezerwacie stanowi atrakcję dla tych wszystkich, którzy chcą z bliska zobaczyć leśnych mieszkańców Puszczy Białowieskiej. W zagrodach, w warunkach zbliżonych do naturalnych, żyją żubry, łosie, jelenie, sarny, dziki, wilki i ryś. Ponadto prezentowana jest grupa koników typu tarpan, żubronie (krzyżówki żubra z bydłem domowym) oraz żbiki.

Muzeum Przyrodniczo-Leśne

W ciekawy sposób przybliża przyrodę i historię Puszczy Białowieskiej oraz wielowiekową działalność człowieka na tym terenie. Efekty dnia i nocy, odgłosy Puszczy sprawiły, że poczuliśmy się, jak w środku lasu. Muzeum organizuje również wystawy czasowe.

Pierwszy dzień zakończyliśmy kwaterując się w ośrodku wypoczynkowym w Nowej Łuce, nad malowniczym jeziorem Siemianówka. Atrakcją było wspólne pieczenie kiełbasek nad ogniskiem.

II Dzień

 
Drugi dzień był to dłuuuugi spacer w towarzystwie komarów trasą „Do Dębu Jagiełły” w rezerwacie ścisłym BPN. Ta najcenniejsza część parku narodowego położona jest w centralnej części Puszczy Białowieskiej, w widłach rzek Hwoźnej (od północy) oraz Narewki (od zachodu), poprzez które sąsiaduje z najmłodszą częścią Parku, włączoną w jego granice w 1996 r. Od wschodu dawny Rezerwat Ścisły graniczy z Państwowym Parkiem Narodowym Bieławieżskaja Puszcza na Białorusi. Od południowego wschodu wzdłuż tzw. Drogi Browskiej Białowieski Park Narodowy graniczy z lasami zagospodarowanymi nadleśnictwa Białowieża, zaś od południa z Polaną Białowieską.

Na terenie dawnego Rezerwatu Ścisłego dominują lasy, jedynie nad rzekami – Narewką i Hwoźną występują szuwary trzcinowe oraz zbiorowiska turzycowe i roślinność wodna.
Spotyka się też podmokłe bezdrzewne płaty roślinności bagiennej. Lasy prezentują dużą różnorodność wynikającą z warunków glebowych. Na najuboższych glebach bielicowych powstałych z piasków rosną bory, w których dominują sosna i świerk. Mamy tu bory świerkowe, bory mieszane i bory bagienne; te ostatnie na torfowiskach wysokich. Większość dawnego Rezerwatu Ścisłego porastają lasy lipowo-grabowo-dębowe – zwane grądami. W dolinach rzek występują lasy olszowo-jesionowe, zaś w bezodpływowych zagłębieniach terenu bagienne lasy olszowe, tzw. olsy.

Główną funkcją parku narodowego jest ochrona wszystkich elementów przyrodniczych, a więc: gleby, stosunków wodnych, szaty roślinnej, świata zwierząt i grzybów, a także zapewnienie przebiegu naturalnych procesów przyrodniczych zachodzących w tym skomplikowanym zespole roślin, zwierząt i grzybów, jakim jest las o charakterze naturalnym. Obszar Parku objęty ochroną ścisłą udostępniany jest do badań naukowych pod warunkiem, że ich prowadzenie nie zakłóca przebiegu naturalnych procesów przyrodniczych.

Hajnówka

W Hajnówce zwiedziliśmy cerkiew soborową, odpowiednik katolickiej katedry, monumentalną budowlę, robiącą niesamowite wrażenie.

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. W pamięci zostanie nam niezwykłe Podlasie, pobyt w sercu puszczy, komary :) oraz wiele pięknych wspomnień ze wspólnej wycieczki klas szóstych.

 

Organizatorzy wycieczki-opiekunki Szkolnego Koła LOP, nauczycielki przyrody-Lucyna Próchniak i Teresa Robaczewska

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Licznik odwiedzin

2591743
DzisiajDzisiaj951
WczorajWczoraj1291
W tym tygodniuW tym tygodniu6545
W tym miesiącuW tym miesiącu36562
RazemRazem2591743
Zalogowani 0

Deklaracja dostępności.

deklaracja dostepnosci

logo png