OTWP    MATERIAŁY SZKOLENIOWE

ZASTĘP

      
      W ostatnich latach do pojęć "sekcja" i "rota" doszło pojęcie "zastęp". O ile sekcja to najmniejszy pododdział taktyczny, złożony z wyszkolonych ludzi, wyposażonych w sprzęt techniczny i środki ochrony osobistej, zdolny do samodzielnego wykonywania zadań ratowniczych, o tyle - zastęp to najmniejsza jednostka taktyczna złożona z ratowników stanowiących obsadę pojazdu bojowego.
      W ochotniczych strażach pożarnych, które nie dysponują pojazdami pożarniczymi lub dysponują jednym samochodem nie zachodzi potrzeba wyodrębnienia zastępów z sekcji. Można nawet powiedzieć, że trudno byłoby tym strażom dostrzec między sekcją a zastępem jakieś różnice. Wiadomo, że pododdział bojowy OSP składa się z jednej, dwóch lub trzech sekcji i na tym podział się kończy. W OSP zaś, gdzie liczba samochodów jest większa, a ponadto do podziału bojowego wprowadzone są samochody specjalne, można pokusić się o zaczerpnięcie wzoru z Państwowej Straży Pożarnej i wyodrębnić z sekcji zastępy. Zobaczmy więc, jak to w PSP wygląda.
     W praktyce nawet w najmniejszych jednostkach ratowniczo-gaśniczych PSP jedna sekcja stanowi obsadę co najmniej dwóch pojazdów, potrzebny jest zatem podział sekcji na elementarne pododdziały taktyczne zastępy.
       Nie można jednoznacznie wskazać z ilu osób składa się zastęp. Jest to bowiem zależne od rodzajów pojazdów obsadzanych przez strażaków. Rodzajów natomiast jest sporo, i to tak wśród pojazdów gaśniczych, jak i specjalnych. Jeżeli obsadę pojazdu stanowi więcej niż trzech strażaków, wówczas dokonuje się podziału zastępu na roty.
Rota jest podstawowym zespołem ratowników zdolnych do wykonywania czynności składowych zadania ratowniczego, pracujących w ramach zastępu.

     Zastępy mają różne składy osobowe, ale funkcje w nich i rutynowe czynności są powtarzalne. W składach, w zależności od liczby osób, wyróżnia się następujące funkcje:
. (w 8-osobowych) - dowódca, przodownik i pomocnik roty pierwszej, przodownik i pomocnik roty drugiej, przodownik (lub rozdzielaczowy) i pomocnik roty trzeciej, ratownik - kierowca,
. (w 7-osobowych) - nie ma trzeciej roty, występuje natomiast funkcja rozdzielaczowego,
. (w 6-osobowych) - dowódca, dwie roty (przodownicy i pomocnicy), ratownik -kierowca,
. (w 4-osobowych) - dowódca, przodownik i pomocnik roty oraz ratownik-kierowca,
. (w 3-osobowych) - dowódca, pomocnik i ratownik-kierowca.
      Jak wspomniałem wcześniej, zastępy w zależności od rodzaju obsadzonego pojazdu wypełniają funkcje gaśnicze lub specjalne.
      Wśród rutynowych zadań gaśniczych, jako powtarzalne, wymienić należy:
rozpoznanie sytuacji, rozpoznanie stanowiska wodnego, budowa stanowiska wodnego, budowa linii zasilających, poprowadzenie linii głównej, zbudowanie linii gaśniczej, obsługa sprzętu ochrony osobistej, sprawianie sprzętu ratowniczego (np. drabiny).
Wykorzystywanie innych zadań wynika z potrzeb, jakie powstają podczas prowadzenia akcji. Biorąc pod uwagę możliwości różnych zastępów zwróćmy uwagę na kilka rodzajów pojazdów, przede wszystkim na ich walory taktyczne.
      Zastępy gaśnicze, to zespoły ludzi dysponujących sprzętem umożliwiającym gaszenie pożarów oraz wykonywanie w niewielkim zakresie innych zadań taktycznych.
     Spośród najczęściej spotykanych zastępów gaśniczych można wymienić:
GLM -4 - składa się z czterech osób. Jego siłę bojową może stanowić jeden prąd gaśniczy, podany od punktu czerpania wody na odległość 140 m.
GBAM -2/8+8 - złożony jest z sześciu osób. Pojazd, jakim dysponuje zastęp, umożliwia wykorzystywanie autopompy i motopompy, pozwala także na podanie wody z działka i linii szybkiego natarcia. Liczba węży dostosowana jest do działania trzema skutecznymi prądami gaśniczymi.
GBA-2,5/16 - składa się z sześciu osób. Walory gaśnicze jak w przykładzie przedstawionym wyżej. Wartość bojowa zastępu wzrasta, gdy pojazd wyposażony jest w urządzenie do gaszenia prądami wysokiego ciśnienia. Nie bez znaczenia jest także większa wydajność pompy i działka. Zastęp z samochodem GBA 2,5/16 jest podstawowym zespołem pierwszego uderzenia w większości JRG.
GCBA-6/32 - ma obsadę 3- lub 4-osobową. Nieliczna obsada pojazdu, duża wydajność pomp i spory zapas środków gaśniczych sprawiają, że zastęp bardzo często współdziała z innymi jednostkami. Samodzielne zadania gaśnicze wykonuje przede wszystkim przy użyciu działka lub urządzeń do gaszenia prądami o wysokim ciśnieniu.
     Zastępy specjalne, to pododdziały przystosowane do wykonywania zadań specjalnych, niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia akcji ratowniczej. Zastępy specjalne bardzo często współpracują z zastępami gaśniczymi i innymi specjalnymi. Podczas innych, niż pożary, zdarzeń nierzadko wykonują zadania samodzielnie. Najczęściej spotkamy się z następującymi zastępami:
- zastęp łączności przystosowany jest do organizowania na miejscu akcji łączności dowodzenia i współdziałania. Zadania te wykonuje wykorzystując samochód dowodzenia i łączności oraz znajdujący się na wyposażeniu pojazdu sprzęt: radiotelefony przewoźne i przenośne, wzmacniacz i megafony do radiowęzła lokalnego, sprzęt do utrzymania łączności przewodowej oraz agregat prądotwórczy.
SD - zastęp z drabiną mechaniczną organizuje za pomocą drabiny ewakuację ludzi i mienia z wysokich kondygnacji. Współdziała także z zastępami gaśniczymi, zwłaszcza wtedy, kiedy potrzebne jest tworzenie stanowisk gaśniczych na dużych wysokościach.
SOn - zastęp ze sprzętem oświetleniowym wykonuje oświetlenie terenu podczas działań ratowniczo-gaśniczych w porze nocnej. Pojazd zastępu wyposażony jest w agregat prądotwórczy, reflektory i oprzyrządowanie.
SW - zastęp wężowy przygotowany jest do budowania linii wężowych na znaczne odległości oraz tworzenia bazy wężowej dla innych zastępów. Wyposażony jest w samochód z dużą ilością węży, motopompy, składane zbiorniki wodne, mostki, siodełka, bandaże oraz środki łączności.
SRt - zastęp ratownictwa technicznego przygotowany jest do prowadzenia akcji ratowniczej po katastrofach budowlanych, komunikacyjnych i wywołanych żywiołami. Wyposażony jest w sprzęt służący do ratowania ludzi uwięzionych w uszkodzonych pojazdach, przygniecionych zniszczoną konstrukcją budowlaną, w sprzęt umożliwiający podnoszenie ciężarów, cięcie stali, betonu i drewna.
SRchem - zastęp ratownictwa chemicznego wyposażony jest w sprzęt pozwalający na rozpoznawanie skażeń chemicznych oraz ich neutralizację. Wprowadzany jest do działań, gdy występuje prawdopodobieństwo skażenia atmosfery w czasie pożaru lub katastrofy drogowej, kolejowej albo budowlanej.
SPgaz - zastęp przeciwgazowo-dymowy wprowadzany jest do działań przy pożarach, w których występuje bardzo silne zadymienie. Wyposażony jest w sprzęt i urządzenia, które w atmosferze silnego zadymienia umożliwiają prowadzenie rozpoznania, ratownictwa i ewakuacji. Zastęp przeciwgazowo-dymowy może także tworzyć bazę sprzętową dla innych zastępów.
SKwat - zastęp kwatermistrzowski zapewnia podczas długotrwałych działań ratowniczych niezbędne zaopatrzenie w żywność, paliwo, środki gaśnicze, np. środki pianotwórcze. Może być także wykorzystany do organizowania baz sprzętu, miejsc wypoczynku itp.
     Omawiając krótko zastępy specjalne nie wskazałem na ich liczebność, gdyż jest ona różna w zależności od rodzaju pojazdu, jakim dysponuje zastęp, a także od ilości i rodzaju sprzętu znajdującego się w pojeździe.

[wstecz]