Start
      Dziennik
   Zastępstwa
images/n1.png

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


     Trwający półtora roku projekt Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet IX "Na dobry start" dobiega końca. Szkoła Podstawowa w Kurowie na jego realizację uzyskała 267 882 zł.

Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych to główne założenie projektu. Łącznie uczestniczyło w nim 216 uczniów z klas I-VI, którzy pod okiem 11 nauczycieli wzięli udział w 774 godzinach dodatkowych. Zajęcia odbywały się w 6 blokach tematycznych.

Pierwszy z nich dotyczył posługiwania się językiem obcym i był przewidziany dla 2 grup 20-osobowych z klas młodszych. Dzięki nim uczniowie mieli częstszy kontakt z językiem poprzez naukę wierszy, piosenek, przygotowywanie inscenizacji, oglądanie filmów, wykonywanie ilustracji czy rekwizytów do występów.
Kształcenie kompetencji informatycznych dla 2 grup 10-osobowych w pracowni informatycznej było ukierunkowane na pozyskiwanie, analizowanie i przetwarzanie informacji oraz przekazywanie ich innym. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego użytkowania sprzętu komputerowego, urządzeń elektronicznych, zagrożenia związane z niewłaściwym korzystaniem z komputera, oprogramowanie i zasoby Internetu.

W ramach Szkolnego Koła Fotograficznego odbywały się zajęcia teoretyczne i praktyczne z fotografii cyfrowej, podczas których 24 dzieci nauczyło się posługiwać aparatami cyfrowymi. W czasie warsztatów fotograficznych uczniowie poznawali podstawy komputerowej obróbki obrazu, tajniki kadrowania i przycinania obrazów przy pomocy programu komputerowego GIMP. Oprócz tego zobaczyli ciemnię fotograficzną, znajdującą się w Gminnym Ośrodku Kultury w Kurowie. Efektem wspólnej pracy było przygotowywanie wystaw fotograficznych, aktualizacja galerii witryny szkolnej.

Działaniami przyrodniczymi zostało objętych 20 osób z klas młodszych i 16 z klas starszych. Zajęcia opierały się na bezpośrednim kontakcie ze środowiskiem, m. in. zorganizowano wyprawy do lasu, parku, wyjazd edukacyjny do ZOO w Warszawie, obserwacje, zajęcia w terenie, prace badawcze i w ogrodzie,przygotowanie i pielęgnowanie "Zielonego kącika", udział w konkursach, oglądanie filmów przyrodniczych, wykonywanie zdjęć, gazetek przyrodniczych i prezentacji multimedialnych. Podczas trwania projektu odbyła się w Murzasichlu Biała Szkoła (40 uczniów), a w Jastrzębiej Górze, Zielona Szkoła (45 uczniów).

Do zimowych atrakcji można zaliczyć: naukę jazdy na nartach, kulig, pobyt w basenach termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej, lekcje muzealne, wjazd kolejką na Kasprowy Wierch, Gubałówkę. Natomiast jesienią dzieci zwiedzały Półwysep Helski, latarnię morską, fokarium i Park Narodowy. Po powrocie wspólnie z opiekunami przygotowywały gazetki elektroniczne i w wersji papierowej. Czynny udział w ochronie przyrody przyczynił się do większego zaangażowania emocjonalnego najmłodszych oraz ukształtowania w nich postaw proekologicznych.Na zajęcia dydaktyczne z zakresu sportu i turystyki dla 20-osobowych oraz 13-osobowych grup ze szkoły filialnej w Dębie złożyło się 36 wyjazdów na basen przy Szkole Podstawowej nr 10 w Puławach oraz do MOSIR-u w Puławach. Pod okiem dwóch instruktorów nauki pływania uczestnicy nauczyli się pływać różnymi stylami. Dwukrotnie zorganizowano też międzyszkolne zawody sportowe z atrakcyjnymi nagrodami i rajd pieszy połączony z ogniskiem dla 20 uczniów.

Poznaję, czytam, tworzę to cykl zajęć dla 18 uczniów. Doskonalili na nich technikę i tempo czytania, słuchali głośnego czytania wybranych utworów klasyki dziecięcej, uczyli się fragmentów na pamięć z wykorzystaniem nagrań na płytach CD, DVD, rozwijali umiejętności sprawnego, ustnego porozumiewania się, redagowania wypowiedzi pisemnej, posługiwania się słownikami, brali udział w konkursie literackim z nagrodami.

Z pozyskanych funduszy szkoła zakupiła laptopa, aparat typu lustrzanka, drukarkę, telewizor plazmowy, odtwarzacz DVD, mikroskopy, pamięć zewnętrzną 500 GB, pamięci USB, podręczniki do nauki j. angielskiego, zestawy książek dla każdego ucznia, niezbędne materiały, przybory, pomoce dydaktyczne do prowadzanie zajęć,  programy multimedialne, sprzęt sportowy, nagrody za udział w organizowanych konkursach.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Licznik odwiedzin

1541786
DzisiajDzisiaj860
WczorajWczoraj1285
W tym tygodniuW tym tygodniu4497
W tym miesiącuW tym miesiącu24843
RazemRazem1541786
Zalogowani 0

Deklaracja dostępności.

deklaracja dostepnosci