Start
      Dziennik
   Zastępstwa
images/n1.png

Balladyna Juliusza Słowackiego będzie tegoroczną lekturą podczas dziewiątej odsłony Narodowego Czytania. Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku.

Podczas ubiegłorocznej edycji Narodowego Czytania lekturą były Nowele polskie. W trakcie dziewiątej odsłony, planowanej na 5 września 2020 roku, będzie czytany dramat Juliusza Słowackiego – wybitne dzieło polskiego romantyzmu.

                Balladyna, a raczej Balladina – bo tak zatytułowany został pierwotnie autograf najpopularniejszego dzieła Juliusza Słowackiego – jest wykonanym ręką samego autora czystopisem utworu. O najwcześniejszych losach rękopisu informuje notatka właściciela: „Rękopisem własnoręczny Słowackiego darowany przez niego przyjacielowi jego panu Józefowi Reitzenheimowi, a przez tego mnie, w Paryżu w kwietniu 1874”. St. Tarnowski.

                Biblioteka Narodowa kupiła rękopis od Zdzisława Tarnowskiego, bratanka Stanisława w 1937 roku, można go zobaczyć w bibliotece cyfrowej POLONA. Należy on do domeny publicznej, dzięki czemu można go wykorzystać podczas lokalnych wydarzeń, na przykład do przygotowania wystawy lub prezentacji w mediach internetowych.

                Nasza szkoła została zgłoszona do akcji Narodowe Czytanie, które odbywać się będzie od dnia 07.09.2020r w klasach IV – VIII.. Akcji przewodniczyć będą nauczyciele języka polskiego, po raz pierwszy klasyka literatury polskiej czytana będzie w języku angielskim pod przewodnictwem Pani Lucyny Próchniak

                Zachęcamy do włączenia się i współtworzenia akcji Narodowe Czytanie. 

Licznik odwiedzin

1623535
DzisiajDzisiaj1054
WczorajWczoraj835
W tym tygodniuW tym tygodniu1054
W tym miesiącuW tym miesiącu12759
RazemRazem1623535
Zalogowani 0

Deklaracja dostępności.

deklaracja dostepnosci