UCZNIOWIE
      Dziennik
   Zastępstwa
images/n1.png

11 listopada 2022 roku społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego uczciła rocznicę odzyskania niepodległości tańcem i śpiewem. O godzinie 11 w sali gimnastycznej naszej szkoły zaprezentowali się młodzi artyści, którzy dopiero od września tego roku zasilili szeregi zespołu o dumnej nazwie Biały Kur.                                                                                

Pan Wójt Arkadiusz Małecki był sercem i duszą projektu stworzenia zespołu ludowego promującego naszą regionalną historię. Pomysł podchwyciła i dopracowała szczegóły nauczycielka miejscowej szkoły pani Hanna Żurkowska. Spotkało się to z entuzjastycznym przyjęciem ze strony rodziców, którzy chętnie zapisali dzieci do zespołu.

Lubelskie Centrum Inicjatyw Tanecznych objęło swoją opieką naszą młodzież. Od września rozpoczęły się próby, które prowadzili pani Paulina Pietroń oraz pan Konrad Grabowski.

Okazało się, że dzieci chętnie poznawały tańce ludowe, uczyły się kroków oraz piosenek. Jest to wielka zasługa wspomnianych wyżej choreografów, którzy swoją osobowością, charyzmą, zachęcili do śpiewu i do tańca. Swoją drogą, dziękujemy za wyrozumiałość nauczycielom naszej szkoły, którzy nieraz podczas swoich zajęć słyszeli ludowe przyśpiewki i nie narzekali na hałas!

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Licznych gości, wśród których byli zaprzyjaźnieni dyrektorzy szkół w Klementowicach, powitał pan Dyrektor Włodzimierz Żurkowski. Co ciekawe pan Żurkowski sam przez wiele lat tańczył w zespole ludowym i uczył tańca kurowską młodzież. Pan Dyrektor w ciepłych słowach wypowiedział się o działalności zespołu ludowego, jako ważnej inicjatywie kształtującej naszą regionalną tożsamość. Następnie głos zabrali przedstawiciel Rady Powiatu pan Grzegorz Kuna i pan Wójt Arkadiusz Małecki. Pan Grzegorz Kuna przeczytał list od Ministra Edukacji i Nauki pana Przemysława Czarnka. Zgromadzeni usłyszeli, że pan Minister jak najbardziej popiera tak cenne inicjatywy, jak pomysł działania zespołu ludowego. Pan Wójt również wyraził wielkie zadowolenie z działalności ZPIT „Biały Kur.” Przemawiał również prezes Lubelskiego Centrum Inicjatyw Tanecznych p. Marcin Snuzik, podkreślając dobrą atmosferę panującą w szkole i znakomitą współpracę z nauczycielami. Warto podkreślić, że młodzi artyści po tak krótkim okresie działalności, bo zaledwie w dwa miesiące zdołali przygotować się do występu.

Koncert rozpoczęli uczniowie klas pierwszych piosenką pt. „Krakowiaczek jeden”. Wszystkie dziewczęta z Białego Kura miały piękne spódnice w różnych kolorach oraz czerwone korale zakupione dzięki wsparciu naszych sponsorów. Uczniowie drugich klas wykonali śląskie tańce i zabawy pt. „Grozik”, „Owczareczek”, „Gołąbek”. Trzecioklasiści wystąpili w dwóch grupach pierwsza wykonała taniec ,,Trojak”, druga grupa zaśpiewała piosenkę pt. „Rechtory” – dedykowaną nauczycielom oraz wykonała „Kokotka”. Klasy piąte z energią zatańczyły „Polkę podlaską”. Uczniowie klas czwartych wykonali finałowy taniec, którym był „Krakowiak”. Ważnym punktem programu było pojawienie się na scenie lajkonika. Następnie w nawiązaniu do święta 11 listopada zaśpiewano piosenkę pt. „Co to jest niepodległość”. Piękną oprawę stanowiły biało – czerwone flagi. Była to piękna lekcja patriotyzmu!

Hejnał odegrała uczennica piątej klasy Marcelina Migdal. Licznie zgromadzona publiczność, którą stanowili rodzice, niekiedy dziadkowie naszych młodych artystów, nauczyciele nagrodzili młodzież gromkimi brawami.

W czasach, kiedy młodzież preferuje przesiadywanie w przysłowiowej sieci nasz „Biały Kur” jest dobrym przykładem odpowiedniego zagospodarowania wolnego czasu. Młodzi tancerze pokazali, że nie zanikły aktywność, radość życia , kontakty międzyludzkie. Artyści wykazali się talentem, odwagą i chęcią poznawania kultury ludowej. Warto brać z nich przykład. Kur ów, czyli zespół Biały Kur stanowi bardzo ciekawą inicjatywę, w której łączy się miłość do Małej Ojczyzny z zaangażowaniem społecznym i chęcią działania.

Małgorzata Bachanek

Licznik odwiedzin

2218297
DzisiajDzisiaj443
WczorajWczoraj926
W tym tygodniuW tym tygodniu5479
W tym miesiącuW tym miesiącu24320
RazemRazem2218297
Zalogowani 0

Deklaracja dostępności.

deklaracja dostepnosci

logo m0dul bialy kur