Start
      Dziennik
   Zastępstwa
images/n1.png

    W czwartek 15 września nasza erasmusowa grupa odwiedziła Lublin. Nasi Goście uczestniczyli w warsztatach"Tysiąc lat przed klawiaturą", projekcie przygotowanym na XVIII Lubelski Festiwal Nauki.

Warsztaty edukacyjne odbywały się na Politechnice Lubelskiej i były połączone z wykładem, w trakcie uczestnicy zapoznali się z historią powstania i rodzajami pisma, wypróbowali różne narzędzia i techniki pisania stosowane na przestrzeni wieków. Łatwo było napisać swoje imię w glinie. Zdecydowanie najtrudniejsze okazało się posługiwanie gęsim piórem, trochę łatwiejsze stalówką.

Nasi Goście byli niezwykle wytrwali w doskonaleniu kaligrafii. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał do ozdobienia kartonik z pierwszą literą swojego imienia i pieczęć. Efekty pracy uczestnicy zabrali na pamiątkę.

Po krótkiej przerwie kawowej wyruszyliśmy na zwiedzanie Lublina.
Przed budynkiem Biblioteki Politechniki Lubelskiej zainteresowanie wzbudziła wystawa pojazdów „Made in PL”, stworzonych przez Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Materiałowej.

Oglądanie pojazdy to przede wszystkim "wynalazki" do trudnego terenu, poruszające się na kołach, półgąsienicowe, gąsienicowe oraz wykorzystujące poduszkę powietrzną. Obejrzeć można było również samochód elektryczny 4x4 oraz CETANA - samochodzik, który zajął II miejsce w prestiżowym konkursie Shell Eco Marathon.

W centrum miasta uwagę przykuł wirtualny portal łączący Lublin i Wilno.

Zgodnie z zamysłem autorów, ma on pomóc budować poczucie jedności, które będzie wykraczało poza przynależność narodową i granice państw.

O godz. 12.00 Goście wysłuchali hejnału granego z tarasu Ratusza i rozpoczęli zwiedzanie Starego Miasta m.in. : Bramy Krakowskiej, muralu przedstawiającego Lublin z okresu „złotego wieku”czyli z przełomu XVI i XVII w., kamienia nieszczęść, kościoła i klasztoru dominikanów, klasztornych krużganków, gdzie znajduje się historyczna Sala Unii Lubelskiej oraz Skarbiec, kamienicy Kota i Zamku Lubelskiego.

Spacer po Starym Mieście przy dobrej pogodzie dostarczył wielu pozytywnych wrażeń i pomógł poczuć atmosferę Lublina.
Pobyt w stolicy województwa zakończył obiad. Goście próbowali zupy grzybowej i placków ziemniaczanych. Lublin i smaki miasta podobały się naszym Gościom.

Wieczorem czekało na nich zwiedzanie Kazimierza nocą.

Zofia Kamińska-Dobrzyńska

Licznik odwiedzin

2068683
DzisiajDzisiaj88
WczorajWczoraj279
W tym tygodniuW tym tygodniu3617
W tym miesiącuW tym miesiącu367
RazemRazem2068683
Zalogowani 0

Deklaracja dostępności.

deklaracja dostepnosci