Start
      Dziennik
   Zastępstwa
images/n1.png

Rocznica odzyskania niepodległości skłania do refleksji, że przeszłość zobowiązuje do troski o teraźniejszość i o przyszłość.
Uczniowie klas piątych i klasy czwartej uczcili rocznicę Odzyskania Niepodległości montażem słowno - muzycznym.

Pan Dyrektor podkreślił patriotyzm naszych przodków, którzy pomimo trudnej sytuacji geopolitycznej wywalczyli 11 listopada 1918 roku niepodległość. Tym samym nawiązał do czasów współczesnych, do znaczenia bohaterskiej walki naszych sąsiadów. Młodzi ludzie powinni pamiętać, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba zachować czujność, dbać o dobro wspólne i pomagać w słusznej sprawie.

Anna Aftyka i Marcelina Migdal rozpoczęły uroczystość, wspominając o częstych w naszej historii chwilach, kiedy trzeba było zostawić wszystko, by walczyć za Ojczyznę. W rolę narratorów wcielili się Karolina Dziak, Aleksandra Kruk i Wojciech Mańka. Z kolei Maja Morawska i Jagoda Stasiak wzruszyły piosenką pt. "Rozkwitają pąki białych róż", w której wspomniały, że za Ojczyznę warto jest nawet umrzeć, ale ze świadomością, że w polskiej ziemi. Gabriel Zając i Gabriel Maruszak złożyli uroczystą obietnicę troski o Polskę. Kamila Kula, Antoni Cierkoń oraz Jakub Guz wspomnieli o roli nauczycieli, żołnierzy, rodziców w utrzymaniu tożsamości narodowej podczas zaborów. Kacper Śmietanko, Szymon Kobus, Bartosz Głowacki, Filip Kurek nawiązali do odważnej walki polskich żołnierzy. Natomiast Julia Małecka i Julia Podkościelna zaakcentowały trud i nieprzewidywalność żołnierskiego losu piosenką "Wojenko, wojenko". Monika Kondratowicz przypomniała, że podczas wojny skromne mundury skrywały wielkie serca. To pięknie podkreśliła piosenką pt. "Szara piechota" Amelia Kozak. Tymon Nesterowicz i Mateusz Skorupski nawiązali do walki o kształt granic, którą prowadziły nawet dzieci, rówieśnicy naszych uczniów. Artur Głos, Marcel Skuza, Filip Żaba, Kamil Mateja, Marcin Buczyński wymienili nazwiska polityków i żołnierzy, którym zawdzięczamy wolność. Amelia Orlik, Marcelina Makoś, Alicja Środa, Martyna Żaba pięknie recytowały wiersze, w których oddano hołd poległym za Polskę. Uroczystość uświetniło wykonanie przez Marcelinę Migdal, Agatę Migdal i Klarę Zdżalik wiązanki patriotycznych melodii. Klaudia Ochal, Joanna Głowacka oraz Julia Kukier przypomniały o obowiązkach wobec Ojczyzny. Dziewczęta podkreśliły, że nie wolno pozwolić zginąć poległym. W naszej pamięci, w naszych sercach powinna być pamięć o tych, co zmarli za Ojczyznę. Hołd poległym za kraj, często anonimowym bohaterom oddała Aleksandra Przychodzeń ponadczasową piosenką pt. "Biały krzyż".

Patrząc na zaangażowanie, zapał naszej młodzieży możemy być spokojni o patriotyzm młodego pokolenia.

Małgorzata Bachanek

Licznik odwiedzin

2117378
DzisiajDzisiaj637
WczorajWczoraj828
W tym tygodniuW tym tygodniu5011
W tym miesiącuW tym miesiącu2419
RazemRazem2117378
Zalogowani 0

Deklaracja dostępności.

deklaracja dostepnosci