Start
      Dziennik
   Zastępstwa
images/n1.png

 

W ramach Tygodnia Profilaktyki 24-28.03.2014 w naszej szkole odbyły się warsztaty dietetyczne. Brały w nich udział wszystkie klasy IV oraz kl. III A. Zajęcia przeprowadziły dietetyczki z Centrum Zdrowia ISTO w Lublinie. Panie przybliżyły uczniom zasady zdrowego odżywiania oraz zalecane produkty, które gwarantują nam prawidłowy rozwój. Przestrzegały przed tymi, które powodują zaburzenia harmonijnego funkcjonowania organizmu, a przede wszystkim otyłość.

Z przygotowanych produktów uczniowie układali piramidę zdrowego żywienia. Nie mieli większych problemów, ponieważ ta tematyka jest często poruszana na lekcjach przyrody, lekcjach wychowawczych , a także w kształceniu zintegrowanym w klasach I-III.

 

ZASADA 7U PROFESORA STANISŁAWA BERGERA

 

1 U - UROZMAICENIE

W każdym posiłku zadbajmy o to, by znalazły się produkty żywnościowe ze wszystkich grup: produkty zbożowe, mięso, drób, warzywa, owoce, produkty mleczne, tłuszcze. W ten sposób dostarczamy organizmowi wszystkich składników pokarmowych i zapobiegamy chorobom.

2 U - UMIARKOWANIE

Jedz według swoich potrzeb. Dobrym wskaźnikiem jest waga. Jeżeli zaobserwujesz, że tyjesz, to znaczy, że jesz za dużo, a jeśli chudniesz, znaczy że jesz za mało w stosunku do swoich potrzeb.

3 U - UREGULOWANIE

Staraj się, aby częstość, wielkość i jakość posiłków była w miarę stała. Regularne odżywianie się o stałych porach pozwala na stałe dostarczanie energii naszemu organizmowi oraz pozwala na lepsze kontrolowanie uczucia głodu i zapobiega przejadaniu się.

4 U - UMIEJĘTNOŚĆ PRZYRZĄDZANIA POTRAW

Nawet najzdrowsze warzywa gotowane przez długi okres czasu mogą stracić witaminy i sole mineralne, a chude mięso stać się może bomba kaloryczną, gdy będzie panierowane i smażone w dużej ilości tłuszczu.

5 U - UPRAWIANIE SPORTU

Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna jest zalecana wszystkim, bez względu na schorzenia. Warto wybrać się na codzienny spacer, nie musisz od razu startować w maratonie. Nawet osoby z lekką nadwagą, ale aktywne fizycznie są zdrowsze. Występuje u nich mniejsze ryzyko chorób, niż osoby otyłe lub szczupłe, ale prowadzące siedzący tryb życia. Ruch pozwala nie tylko utrzymać zgrabną sylwetkę, ale również zachować zdrowie.

6 U - UNIKANIE NADMIARU

Wszystko jest dla ludzi, dlatego też spożywanie w umiarkowanych ilościach tłuszczy, cukru, soli niczemu nie przeszkadza. Tłuszcze muszą się znaleźć w diecie, ale powinny być to tłuszcze pochodzenia roślinnego. Spożywanie niewielkich ilości słodyczy w ciągu tygodnia nie budzi zastrzeżeń, ale objadanie się nimi codziennie z pewnością doprowadzi do szeregu chorób. Sól polepsza smak potraw, ale jej nadmiar jest szkodliwy.

7 U - UŚMIECHNIJ SIĘ

Pogoda życia, życzliwość w stosunku do siebie i innych oraz umiejętność cieszenia się z rzeczy nawet niewielkich bardzo pomaga w zachowaniu zdrowia przez całe życie.

Licznik odwiedzin

2628554
DzisiajDzisiaj43
WczorajWczoraj1597
W tym tygodniuW tym tygodniu43
W tym miesiącuW tym miesiącu34662
RazemRazem2628554
Zalogowani 0

Deklaracja dostępności.

deklaracja dostepnosci

logo png